Розширення співпраці між Україною і Євратом

15 березня у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) відбулася консультаційна зустріч з експертом Європейської Комісії, науковим радником генерального директора Інституту радіаційного захисту та ядерної безпеки Франції (IRSN) паном Жаком Репюссаром щодо запланованого розширення співпраці між Україною і Європейським співтовариством з атомної енергії (Євратом).

На заході були присутні представники ДНТЦ ЯРБ, Держатомрегулювання, Інституту ядерних досліджень НАН України, Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України, Українського гідрометеорологічного інституту та  ДСП «Екоцентр»

Українські спеціалісти презентували передові вітчизняні науково-технічні розробки в галузі ядерної та радіаційної безпеки, що довели свою ефективність у ході робіт із забезпечення ядерної та радіаційної безпеки на ядерних об’єктах України, при поводженні з радіоактивними речовинами, під час ліквідації наслідків аварій на 4 блоці Чорнобильської АЕС і на японській АЕС Фукусіма.

Зокрема, член-кореспондент НАН України д.т.н. Л.Ю. Забулонов надав інформацію про останні розробки відділу ядерно-фізичних технологій ДУ «ІГНС НАН України», зокрема про систему дистанційного вимірювання радіаційного забруднення на базі безпілотного апарату «Квадрокоптер», апаратуру контролю харчової продукції, спектрометр випромінювання людини та про результати створення нових технологій очистки рідких відходів

За словами пана Жака Репюссара, зустріч з українськими колегами засвідчила значний потенціал взаємодії України та Євратома, особливо у сфері радіаційного моніторингу, з огляду на унікальні напрацювання українських науковців у Чорнобильській зоні відчуження.

«Співпраця між Україною і рештою європейських країн має розширюватися та втілюватися не тільки на рівні ідей, а й у конкретних ефективних проектах, – зазначив представник Єврокомісії. – Україна має дуже хороші можливості в галузі фізичних вимірювань».

Також, пан Жак Репюссар наголосив, що сьогодні Європа постала перед загрозою ядерного тероризму, що обумовлює необхідність запровадження постійного та оперативного загальноєвропейського радіаційного моніторингу з використанням мобільних лабораторій та безпілотних апаратів.

Нагадаємо, що розвиток співробітництва України з Євратомом відбувається у зв’язку з набуттям торік нашою державою асоційованого членства у дослідницьких і навчальних програмах Євратома.